Mladé vs. staré matky

3. dubna 2015 v 12:44 | Calwen |  O mně
Úvodem asi řeknu, že bych byla raději, kdyby byl výhled z okna jiný než už ohraná zasněžená krajina, ale to mám asi smůlu.
Poslední dobou neustále narážím na články v tomto tématu a tak jsem se rozhodla přidat svůj názor 16ti-leté holky.Když jdu po ulici a vidím ženy ve věku 35 a výše v jiném stavu, musím kroutit hlavou. V dnešní době je to poměrně normální. Nejdřív škola, kariéra, užít si a až pak dítě a rodina. Já to takhle určitě nechci. I když se zatím na vztah vůbec necítím, časem to asi přijde a já vlastně doufám, že co nejdříve. Chtěla bych se vdát tak ve dvaceti a mít dítě nejpozději do 24. Možná i to už mi přijde pozdě. Moji rodiče se brali, když mamce bylo 20 a taťkovi 21, bráchu měla mamka ve 21 a mě ve 22. Tak bych to chtěla i já.


Asi se hodně lidí zeptá proč? Vždyť si v životě nic neužiju, jen se budu starat po většinu života o dítě a pak už budu moc stará na to, abych si něco užila…
Tohohle se asi bojí většina žen, ale já ne. Na tomhle světě si toho nějak moc neužívám ani teď a pochybuju, že na nějaké akce budu mít náladu v dospělosti. V životě jsem se nenapila alkoholu a ani nebyla někde tancovat, a víte co? Neláká mě to ani trochu. I kdybych pila a nemohla někam jít pít, sejně bych s nikým nešla ani na čaj. Nebaví mě to, je mi to spíše nepříjemné. Takže z tohohle opravdu strach nemám.

A co kariéra, ta je přeci dneska velmi důležitá?
Abych pravdu řekla, do teď tak nějak nechápu, na co jsou peníze (ano vím, že na placení, takhle to nemyslím) a uvědomuji si, že to není to nejdůležitější na světě. Je samozřejmé, že pokud budu mít rodinu, budu ji muset nějak zajistit, ale to teď pro mě nemá cenu řešit, když ani nevím, jak na tom budu po maturitě a jestli vůbec najdu uplatnění. Kdybych nenašla uplatnění, budu dělat, co bude. Nevadí mi špinavá a fyzicky namáhavá práce. Ale v dnešní době to tak prostě je a v tomhle uznávám, mají starší matky pravdu.

Podle mě je nepřirozené mít dítě později než ve 30. Mladé tělo tohle všechno lépe snáší a taky máte na dítě více energie. A co je hlavní užijete si ho a dítě si užije vás. Taky myslím, že bude pro dítě jednoduší, probírat s vámi problémy, když mu budete věkově blíže. Vždyť se na to podívejte. Dneska jsou hlavně starší matky, které už na dítě nemají tolik síly a děcka jsou pak rozmazlené, nevychované, nesoucitné a sobecké. Jak by taky nemohly být, když jim matka místo pokárání vrazí do ruky tablet nebo zapne televizi. Já rozhodně nechci být přísná matka, ale nějaká výchova a ráznost být musí. Chtěla bych svoje děti učit lásce k přírodě a k pochopení a respektování druhých. Chtěla bych rozvíjet jejich kreativitu a schopnosti vnímat jiné světy. Ukázat jim, že nemusí být jako ostatní. Že můžou nosit a poslouchat, co chtějí a hlavně, že můžou věřit, čemu chtějí. Tohle je prostě moje představa o dětech. Vím, že mít dítě není jenom zábava, ale také hodně starostí, ale ty vás potkají, ať máte dítě ve 20 nebo 40. Podle mě mají staré matky výhodu jenom ve finanční situaci. Ale není samozřejmost, že na tom musí být mladší matka s penězi hůře. My jsme se třeba měli a máme hodně dobře. Co vím, jak taťka chodí opravovat vodu po bytech, vidí tam staré rodiče s malým dítětem, kteří nemají pomalu co jíst. Ale tak už to dneska je. Buď se máš dobře, nebo ne…

Co si tom myslíte vy? Chcete rodinu raději dříve nebo později?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

V kolika letech chcete děti vy?

20-25 let 40% (2)
25-30 let 20% (1)
30- a více let 20% (1)
Nechci děti. 20% (1)

Komentáře

1 Katherine de Luk Katherine de Luk | Web | 11. května 2015 v 18:15 | Reagovat

Noo.. Já pozoruju, že názory na to, v kolika letech mít dítě má spousta lidí odkoukané od rodičů...Já jsem zase příklad toho, že chci mít dítě právě po 30. Přesně to mám odkoukané od mých rodičů, ale také se na to ještě necítím a je mi 22.. Myslím, že se také rozhodujeme podle toho, že nám rodiče řeknou jen ty klady spojené s věkem, nebo jen málo záporů.. A také je to tím, že máme rodiče jako vzor, věříme jim a upřednostníme jejich názor před názorem jiných (pokud s nima máte dobrý vztahy).. Moje mamka mě měla ve 38 letech jako druhé dítě, první měla v 19. Když jsem se ji ptala, kdy to bylo lepší mít dítě řekla mi, že jako starší žena si více užila moji výchovu, ze všeho se těšila, v pubertě se mnou prý omládla (vrátila se zpět do svého dospívání), nikdy mě nebila, nic mi nezakazovala, uměla mi věci vysvětlit když už v tom životě něco zažila. Zastaralé názory rozhodně nemají a mám zkušenost i s tím, že právě mladí rodiče mých vrstevníků měli a mají ty zastaralé názory a se svými dětmi bojovali a bojují dodnes.. Moji rodiče jsou ve věku prarodičů mých vrstevníků.. Jsou však ohromně aktivní, sportují, nikdo by jim netipoval jejich věk. Žijí "moderně", nic pro ně není tabu.. Hold, je to člověk od člověka různé..

2 Calwen Calwen | Web | 12. května 2015 v 18:24 | Reagovat

Asi máš pravdu. Ale stejně můžu si rodinu vymyslet, kdy chci a třeba nebudu mít možnost, si jí v té době založit. Těžko říct, kam nás vítr za pár let zavane :). S rodiči vycházím víc než dobře a právě mi říkali, že jsou rádi za to v kolika nás měli, protože si nás užili. Takže názory se opravdu hodně různí :). Děkuji za komentář :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama