Moje cesta za záchranou lesa II. Aneb co se (ne)dělo

29. května 2015 v 6:32 | Calwen |  Zážitky
Jak jsem dříve psala, poslala jsem na úřad jedné vesnice mail, ve kterém jsem prosila o ukončení těžby v okolí výskytu jedné vzácné rostliny. Čekala jsem odpověď nejpozději do měsíce, což je doba, do které by měli odepsat. No tak čekám… čekám a? NIC! Nikdo mi na mou zprávu neodpověděl ani jednoslovně, jakoby se jim mail sám od sebe vymazal. Napadá mě už jenom zkontaktovat jednu organizaci, která zaznamenává místa výskytu této rostliny, ale co by s tím udělali oni, to nevím. Ale co člověk zmůže, všem v okolí je co docela jedno a já se na to můžu jenom koukat. K tomuhle tématu zatím nemůžu nic víc říct, protože sama vlastně nic nevím.


Lýkovec jedovatý
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Šárka Šárka | Web | 9. září 2015 v 9:41 | Reagovat

Zdravím dobrou duši! Jsem moc a moc ráda, za takovou iniciativu a že se dnes ještě najdou mladí lidé, kterým není příroda okolo nich lhostejná. Bohužel ale...
Lýkovec jedovatý není myslím rostlina natolik vzácná, aby uměla zabránit vytěžení lesa. Lýkovec vonný už by mohl, ale ten roste opravdu jen málokde. Problém je ale jinde. Chtělo by to zjistit, zda lesní pozemek, na kterém lýkovec roste, je nebo není určen k těžení. A pokud ano, tak jakým způsobem se tam těžit bude. Zda plošně těžkou technikou, nebo zda se bude les jen prosvětlovat odstraněním vybraných kusů stromů. Podle jedné fotky nemohu soudit, ale vypadá to na celkem pěkný lesík, o který by byla škoda přijít.

Musím Ti však také říct, že poslední dobou není problémem ochrany přírody ani zdaleka záchrana lesů, jako spíš záchrana bezlesých stanovišť (louky, stepi, skály). Bezzásahový les má smysl např. v oblastech jako je Šumava, kde je  naděje na vznik krásných starých druhotných pralesů. Třeba u nás v Podyjí by se náramně hodilo prosadit lesní pastvu, která by udržovala parkovitý a prosvětlený charakter lesa a lesostepi...Ochranařina je složitá věc. Tak hodně štěstí!  :)

2 Calwen Calwen | Web | 9. září 2015 v 14:56 | Reagovat

[1]: Také zdravím :). Já pravě našla, že Lýkovec jedovatý je vzácný, ale není chráněný. Kdo ví, jestli by to vůbec stačilo. Teď ale těžko říct, jestli proste i příštím rokem, prameniště u kterých se nalézá vysychají čím dál tím víc. Musela by tedy být hodně "krutá" zima a ta snad i bude, tedy věřím tomu. Les je nádherný a dříve tam rostly i Petrklíče, ty už tam ale nejsou :(.
Já vlastně ani pořádně nevím, jak se v tom lese těží. Našla jsem o tom lese celý dokument, ale nic konkrétního tam nebylo, pokud si vzpomínám (je už to nějaký ten měsíc).

Já bych nejradši zachránila všechnu přírodu a nechala ji růst, tak jak si myslí. Poradila si bez lidí před tím, poradila by si i teď :).
Děkuji za milý a užitečný komentář :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama